Kütüphaneler Uzmanlaşıyor

Kütüphanelerinizi standartlar ölçüsünde düzenliyoruz. Kurumlar, özel okullar ve üniversiteler gibi kütüphaneleri olan organizasyonlar için tasarlanmış olan KYS Pro Kütüphane Yönetim Sistemi yazılımımız, kitap takip programının dışında ansiklopedik bilgi değeri taşımaktadır. Programın içerisine ek bir modül olarak yerleştirilmiş olan Yazarlar Bilgi Bankası ile ise bir çok ansiklopedik bilgiye anında ulaşım sağlanacaktır.

Kütüphane Güvenlik Sistemleri

Kütüphane güvenlik sistemleri AVM lerdeki işyerlerin deki kapı güvenlik sistemlerine çok benzerdir. Çalışma mantıkları aynıdır. Kütüphane kapısına konan UHF RFID kapısı ile kütüphaneye giren ve çıkan kitapları sesli ve yazılı olarak uyarı verebilmektedir.

RFID Etiketleme

Kütüphane varlıkları olan kitap, süreli yayın vs. üzerine basılan klasik barkod yerine son yıllarda akıllı kütüphane sistemlerinin altlığında kullanılan RFID etiketler kullanılmaya başlanmıştır. RFID etiketler içlerinde bilgi depolayan bir çip ve antenden oluşmaktadır. RFID etiketler AKTİF ve PASİF olmak üzere iki türü vardır. Aktif olan etiketler içlerinde enerji kaynağı olan pil barındırır. Bu pil sayesinde Aktif etiketler çok uzun mesafelere bilgi gönderebilirler. Ayrıca Aktif etiketler pahalı çözümlerdir.

Kütüphanelerde kullandığımız RFID etiket türü PASİF etiketlerdir. Pasif RFID etiketleri RFID reader dan gelen radyo sinyallerini anteni vasıtasıyla elektrik enerjisine çevirip reader ın talep ettiği ID bilgisini reader a gönderir. Pasif etiketler kısa mesafelere (1-2 metre) bilgi gönderebilirler. Talep edilir ise klasik borkod bilgili RFID etiket üzerine basılabilir. RFID etiketler farklı ebatlarda olabilir.

BULMA MODÜLÜ

Kısa tanımla aradığınız kitabın yerini tespit etmeye işlevini yerine getiren modüldür. El terminali ile raf aralarında dolaşarak kitabın yerini tespit edebilirsiniz. Kitaba yaklaştıkça artan bir uyarı sesi alırsınız. El terminali kitabı tespit ettiğinde farklı bir ses ile sisi uyarır. Aradığınız kitaba ulaşmanın en kısa yoludur.

SAYIM MODÜLÜ

El terminalleri yardımı ile yapılan çok hızlı bir sayım yöntemidir. El terminalleri ile raflar aralarında dolaşılarak kütüphane sayımı hızlıca yapılır. Ödünçte olan veya yerinde olmayan kitapları hızlıca tespit edersiniz.

YANLIŞ YER TESPİT MODÜLÜ

Yanlış yerleştirilmiş kitapları bulmada kolaylık sağlayan bir modüldür. Bir rafta olamaması gereken bir kitabı tespit için Raf etiketi okutulup el terminalinden o rafta olması gereken kitaplar listelenir. El terminali o raftaki kitapların sayımını yaptığında fazla olan veya o rafta olmaması gereken kitabı tespit eder.

DİĞER MODÜLLER

FOTOKOPİ MODÜLÜ

RAPORLAMA MODÜLÜ

DOLAŞIM MODÜLÜ

GÜVENLİK MODÜLÜ

Kütüphane Sistemleri

AYS Bilişim, RFID Kütüphane Sistemleri ile kütüphane varlıklarının sistematik yerleştirilmesinden tüm takip işlemlerinin yapılışına kadar otomatik check in – check out işlem süreçlerinin, güvenli hızlı ve amaca yönelik hizmet sunan bir teknoloji üreticisi ve uygulayıcısıdır.

Kurduğumuz kütüphane sistemleri kütüphane içi arama ile kitaplar hızlı ulaşma ve bulma, kütüphane sayımı sisteminin mükemmelleştirilmesi, güvenli ödünç giriş çıkış işlemleri, kitapların kaybolması sorununu ortadan kaldıran sistemlerdir. Ayrıca diğer kütüphane hizmetlerinin sürelerini kısaltan, tüm süreç işlemleri (Fotokopi çekimi, kütüphane giriş çıkış süreleri vs.) raporlayabilen sistemler kurmaktayız.

Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum
Sayımlar,
raporlamalar,
istatiksel veriler
her an elinizin
altında
Tüm verileriniz
sizindir,
hiç bir sekilde
şifre veya
kontrol
koymuyoruz
Tüm Ar-Ge miz
Kütüphane ve
Arşivcilik
üzerine
KYSPro
RFID Akıllı
Kütüphane
Sistemi
Dışa bağımlı
değiliz.
kendimizi günün
gereksinimlerine
göre güncel
tutuyoruz