Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum

Veritabanı performansınızın yavaş yavaş düştüğünü fark ettiyseniz bizi araya bilirsiniz.

Veritabanı Sağlık Kontrolü nedir?

What’s a Database Health Check?

İşletmenizin kritik bir bileşeni olan sağlıklı bir veritabanı, personel verimliliği ve müşteri memnuniyeti için hayati önem taşır. Veritabanı bakımını ve ayarlamasını ihmal ettiyseniz, muhtemelen bir dizi performans sorunuyla karşılaşıyorsunuzdur. Veri tabanınız gecikmeye başladığında, işiniz de gecikir. Göründüğü kadar basit, birçok şirket sağlık kontrolünün ne olduğundan, ne zaman yaptırmaları gerektiğinden ve daha sonra nasıl ilerleyeceklerinden tam olarak emin değil. Bu soruların bazılarına cevap verelim.

Veritabanı Sağlık Kontrolü nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, veritabanı sağlık kontrolü, sistemin ne kadar sağlıklı ve verimli olduğunu görmek için bir veritabanı incelemesidir. Sorunların tam olarak anlaşılması için bir AYS, genel yapılandırmayı, sorgu performansını, veri güvenliğini, dizin verimliliğini, veri bakım prosedürlerini ve güvenliği değerlendirecektir. Bir müşteri bir sağlık kontrolü için AYS’ ye geldiğinde, sisteminin durumunu birkaç genel soruyla ele alarak süreçleri kontrol etmeye yardımcı oluruz.

 • Veritabanı ve işletim sistemi uygun şekilde ayarlanmış mı?
 • Veritabanı görevleri için yeterli kaynaklar (fiziksel veya sanal) var mı?
 • Veritabanı motoru performans ayarı veya sorgu performansı ayarı gerekli mi?
 • Uygun olduğu yerlerde şemalar normalleştirildi mi veya normalleştirilmedi mi?
 • Uygun dizinler oluşturulmuş mu?
 • Kritik yönetim araçları düzenli olarak çalıştırılıyor mu?
 • Ortam için gerektiği gibi sistem yedekleniyor mu veya çoğaltılıyor mu?
 • Felaket kurtarma (DR) prosedürleri belgelenmiş ve test edilmiş mi?
 • Personel, verimli bir sistemi sürdürmek için gerekli becerilere sahip mi?
 • En önemli soruya geldik, Her şey normal ise verileriniz düzensiz ve kirli mi?

Kontrol listemizi incelerken, performans, kararlılık, güvenlik veya veri güvenliği sorunlarına neyin neden olduğunu belirleyebilir ve sistemin sağlığını ele almak için bulgularımızı ve önerilerimizi belgeleyen bir rapor sağlayabiliriz. Sürecin sonunda tüm veri tabanları taranarak hatalı, kirli ve dublicate veriler belirlenir. Müşteri onayından sonra veritabanı temizlenerek veri tekilleştirmesi yapılır.

Veritabanı Sağlık Kontrolünü Ne Zaman Yapmalıyız?

Düzenli olarak planlanan sağlık kontrolleri için zaman ayırmak çok zaman kazandırabilir, ancak çoğu zaman tutarlı sağlık kontrollerinden vazgeçen ve bunun sonucunda sıkıntı yaşayan müşteriler görüyoruz. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir profesyonele görünmenin zamanı gelmiştir.

 • Düşük Performans Görüyorsanız: Bu, veri tabanınızın bir sağlık kontrolüne ihtiyacı olduğunun önemli bir göstergesidir. Sorgulardaki yavaş geri dönüşler, yavaş uygulamalar ve çökmeler gibi şeyleri fark etmeye başladığınızda, bir sağlık kontrolü planlamanın zamanı gelmiştir.
 • Ek Donanım Hakkında Konuşuyorsanız: Bazen ek donanım gerekli olsa da, her zaman izlenecek yol bu değildir. Birçok şirket ekstra işlemcilere, daha hızlı depolamaya veya başka bir sunucuya ihtiyacı olduğunu düşünmektedir, ancak gerçekten de veri tabanlarını optimize etmek ve sağlıklı bir veri tabanı temizliği yapmak yeterli olacaktır.
 • Veri tabanınızı ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız: Sisteminizi güncelleme fırsatı olduğunda veya bir hizmet paketi piyasaya sürüldüğünde, bundan yararlanabilmeyi çok istersiniz. Yedeklemelerden düzenli olarak geri yüklemeyi test etmek, bazıları için zorlu bir iştir – bazen bir veri tabanı ortamını düzgün bir şekilde yönetmek ve bakımını yapmak için personelimiz veya şirket içinde bilgi sahibi olamayız. Neyi ele almadığımızı her zaman bilmiyor olabiliriz, bu nedenle veri tabanı sağlık kontrolü yaptırmak dikkat edilmesi gereken alanları belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Kesintiler Yaşıyorsanız: Kesintinizin nedenini tam olarak belirleyebilseniz bile – ister bozuk dosyalar, ister sistem hasarı veya bir donanım arızası – karanlıkta gizlenen başka bir şey olabilir. Veri tabanı sağlık kontrolleri mevcut sorunu çözmenize yardımcı olmakla birlikte diğer olası riskleri de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Veritabanı Sağlık Kontrolleri

Bazılarına göre süreç her platform için değişse de bizim için veri tabanı sağlık kontrolü tek bir ara yüzden tüm veri tabanlarının kontrolü şeklinde basite indirgenmiştir. Yıllar içinde, çok yönlülüğümüz, IBM Db2, For IBM i 7.3 (AS/400), Microsoft SQL Server, MySQL, Oracle, PostgreSQL dahil olmak üzere birçok popüler veri tabanı için sağlık kontrollerini tek bir ara yüzden yönetmemize olanak sağladı.

Sağlık Kontrolü İçin Bize Ulaşın

Veritabanı performansınızın yavaş yavaş düştüğünü fark ettiyseniz veya bazı sinir bozucu sorunları yaşıyorsanız, her şeyin durmasını bize ulaşmayı beklemeyin. Hangi platformda olursanız olun, veri tekilleştirme yaparak tekrar sisteminizi daha sağlıklı hale getire biliriz.

Desteklenen Veritabanı Platformları

Harici SQL Veri Kaynakları ile çalışırken aşağıdaki üçüncü taraf ODBC sürücüleri destekleriz.

Data Sources Windows Drivers macOS Drivers Linux ESS requires Actual Technology Adapter 1.5.0
Oracle Database 11g R2 Oracle Database Client version 11g R2 Actual Technologies, Oracle version 5.0.8
Oracle Database 12c R1 Oracle Database Client version 12.2.0.1.0 Actual Technologies, Oracle version 5.0.8 Oracle Database client version 12.2.0.1.0
Oracle Database 12c R2 Oracle Database Client version 12.2.0.1.0 Actual Technologies, Oracle version 5.0.8 Oracle Database client version 12.2.0.1.0
Microsoft SQL Server 2014, 2016, 2017 Microsoft SQL Server Native Client version 17.5.1.1 Actual Technologies, MS SQL Server version 5.0.8 MS SQL 17 (latest)
MySQL Community Server 5.7.21 MySQL ODBC 8.0 Unicode Driver version 8.0.19 Actual Technologies, Open Source Databases version 5.0.8 libmyodbc5.so

(Sorunuz)

For IBM i 7.3 (AS/400) IBM iSeries Access ODBC driver 13.00.01.00                 X
IBM Db2 Version 11.1 IBM DB2 ODBC Driver 10.05.800.381                 X
PostgreSQL 9.6.12 PostgreSQL ODBC Driver (Unicode) 9.03.04.00 Actual Technologies ODBC Driver for Open Source Databases 5.0.8                 X

What is a Database Health Check?

Deneyimli
ve Sertifikalı
Personel
Sadece
yazılımcı
değiliz, Analize
çok önem
veriyoruz
Yazılım
ve Ar-Ge
ekiplerimiz
ayrı
Deneyimli
Proje
Yönetim
ekibine
sahibiz
Türkiye’nin
en saygın
Çözüm Ortakları
ile çalışıyoruz