Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum

Kütüphaneler Dijitalleşiyor

KYSPro Kütüphane Yönetim Sistemi yazılımı aktif bir yapıya sahip olup, kurum ihtiyaçlarına göre talep edilebilecek değişiklikler kolayca sisteme adapte edilebilir. Sisteme girilen kayıtların yanına konu ile ilgili görseller de eklenebilir . İhtiyaç duyulan ödünç, iade, demirbaş takip gibi birçok konuda raporlamalar belirlenmiş olup isteğe bağlı eklentiler ve revizyonlar uygulanabilmektedir. KYSPro, internet ve intranet vasıtası ile kurum dışına ve kurum içine açılabilmektedir.

Büyük Kurumlar, özel okullar ve üniversiteler gibi kütüphaneleri olan organizasyonlar için tasarlanmış olan KYS Pro Kütüphane Yönetim Sistemi  yazılımımız , kitap takip programının dışında ansiklopedik bilgi değeri taşımaktadır. Programın içerisine ek bir modül olarak yerleştirilmiş olan Yazarlar Bilgi Bankası ile ise bir çok ansiklopedik bilgiye anında ulaşım sağlanacaktır.

Ayrıca Süreli yayın takibi ve  üye takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. KYS Pro aktif bir yapıya sahip olup, kurum ihtiyaçlarına göre talep edilebilecek değişiklikler kolayca sisteme adapte edilebilir. Sisteme girilen kayıtların yanına konu ile ilgili görsellerde eklenebilir . İhtiyaç duyulan ödünç, iade, demirbaş takip gibi birçok konuda raporlamalar belirlenmiş olup isteğe bağlı eklentiler ve revizyonlar uygulanabilmektedir. KYS Pro kurum içerisindeki ağ (intranet ) vasıtası ile kuruma dağıtılabilmektedir.

KYSPro v6.0 Kütüphane Programı’nın genel özellikleri:

 • KYSPro web tabanlı olduğundan kullanıcı bilgisayarlarına kurulum gerektirmez.
 • Kuruma özelleşebilir barkod (Laser veya Termal çıktı)
 • Kullanıcı ve üye modülleri
 • Üyelik Durumu (Aktif Pasif)
 • Güçlü ve yönetilebilir Dashboard
 • Grafiksel istatistikler
 • En çok okunan kitaplar
 • En çok Kütüphaneden faydalanan üyeler
 • Son 15 Yeni kitap
 • Kullanıcının aldığı kitaplar
 • Kitaplara kullanıcı yorumları
 • Excel ve PDF çıktıları
 • Kitap kısıtlamaları
 • Ödünç Takip
 • Kitabın Ödünç vermeye müsaitliği
 • DEWEY Kod sistemi yüklü gelir.
 • İçerisinde binlerce yazar bibliyografyası hazır gelir.
 • Her türden eser girilebilir (Kitap, Süreli Yazma Eser, CD,DVD, Blu-ray, VCD, Dijital Kitaplar, PDF, İmaj)
 • Kitap ile ilgili her türden tanım (Kitabın Sağlama tipi, Dili vs)
 • Daha yüzlerce göz alıcı özellik sizleri beklemektedir.
 • Ayrıntılı bilgiye www.aysbilisim.net adresimizden ulaşabilir ve detayı bilgi alabilirsiniz.

Kütüphane Güvenlik Sistemleri

Kütüphane güvenlik sistemleri AVM lerdeki işyerlerin deki kapı güvenlik sistemlerine çok benzerdir. Çalışma mantıkları aynıdır. Kütüphane kapısına konan UHF RFID kapısı ile kütüphaneye giren ve çıkan kitapları sesli ve yazılı olarak uyarı verebilmektedir.

RFID Etiketleme

Kütüphane varlıkları olan kitap, süreli yayın vs. üzerine basılan klasik barkod yerine son yıllarda akıllı kütüphane sistemlerinin altlığında kullanılan RFID etiketler kullanılmaya başlanmıştır. RFID etiketler içlerinde bilgi depolayan bir çip ve antenden oluşmaktadır. RFID etiketler AKTİF ve PASİF olmak üzere iki türü vardır. Aktif olan etiketler içlerinde enerji kaynağı olan pil barındırır. Bu pil sayesinde Aktif etiketler çok uzun mesafelere bilgi gönderebilirler. Ayrıca Aktif etiketler pahalı çözümlerdir.

Kütüphanelerde kullandığımız RFID etiket türü PASİF etiketlerdir. Pasif RFID etiketleri RFID reader dan gelen radyo sinyallerini anteni vasıtasıyla elektrik enerjisine çevirip reader ın talep ettiği ID bilgisini reader a gönderir. Pasif etiketler kısa mesafelere (1-2 metre) bilgi gönderebilirler. Talep edilir ise klasik borkod bilgili RFID etiket üzerine basılabilir. RFID etiketler farklı ebatlarda olabilir.

BULMA MODÜLÜ

Kısa tanımla aradığınız kitabın yerini tespit etmeye işlevini yerine getiren modüldür. El terminali ile raf aralarında dolaşarak kitabın yerini tespit edebilirsiniz. Kitaba yaklaştıkça artan bir uyarı sesi alırsınız. El terminali kitabı tespit ettiğinde farklı bir ses ile sisi uyarır. Aradığınız kitaba ulaşmanın en kısa yoludur.

SAYIM MODÜLÜ

El terminalleri yardımı ile yapılan çok hızlı bir sayım yöntemidir. El terminalleri ile raflar aralarında dolaşılarak kütüphane sayımı hızlıca yapılır. Ödünçte olan veya yerinde olmayan kitapları hızlıca tespit edersiniz.

YANLIŞ YER TESPİT MODÜLÜ

Yanlış yerleştirilmiş kitapları bulmada kolaylık sağlayan bir modüldür. Bir rafta olamaması gereken bir kitabı tespit için Raf etiketi okutulup el terminalinden o rafta olması gereken kitaplar listelenir. El terminali o raftaki kitapların sayımını yaptığında fazla olan veya o rafta olmaması gereken kitabı tespit eder.

DİĞER MODÜLLER

FOTOKOPİ MODÜLÜ

RAPORLAMA MODÜLÜ

DOLAŞIM MODÜLÜ

GÜVENLİK MODÜLÜ

Kütüphane Sistemleri

AYS Bilişim, RFID Kütüphane Sistemleri ile kütüphane varlıklarının sistematik yerleştirilmesinden tüm takip işlemlerinin yapılışına kadar otomatik check in – check out işlem süreçlerinin, güvenli hızlı ve amaca yönelik hizmet sunan bir teknoloji üreticisi ve uygulayıcısıdır.

Kurduğumuz kütüphane sistemleri kütüphane içi arama ile kitaplar hızlı ulaşma ve bulma, kütüphane sayımı sisteminin mükemmelleştirilmesi, güvenli ödünç giriş çıkış işlemleri, kitapların kaybolması sorununu ortadan kaldıran sistemlerdir. Ayrıca diğer kütüphane hizmetlerinin sürelerini kısaltan, tüm süreç işlemleri (Fotokopi çekimi, kütüphane giriş çıkış süreleri vs.) raporlayabilen sistemler kurmaktayız.

Sağlayacağınız Avantajlar

Kütüphanenizi
teknoloji ile
buluşturur
RFID Sistemi ile
masa başından
kalkmadan
sayım
Tüm kütüphane
materyallerine
istisnasız
hükmedersiniz
Kütüphane
hizmetlerinizi
ölçebilirsiniz

 

Kitap ödünç
verme ve iade
sistemi ile
kitaplarınız
kaybolmaz

Neden KYSPro?

Kurum içi ve
dışı kapalı olmayan
tüm yazılımlar ile
haberleşme
yeteneği
Aynı çatı
altında
çalışan RFID
AR-GE ve
yazılım ekibi
Kütüphaneniz
web teknolojileri
ile internete
açılır
% 100 yerliyiz
Kendi Yazılım
ve Ar-Ge
Ekibimiz var
15 yıllık
kütüphane
tecrübesi